BK1005HM241-TV
Manufacturer Part Number:
BK1005HM241-TV
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 1LN
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Current Rating (Max) :
300mA
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
Features :
Filter Type :
Height (Max) :
0.022" (0.55mm)
Impedance @ Frequency :
240 Ohms @ 100 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Lines :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)