80CNQ040
- Manufacturer Part Number:
- 80CNQ040
- Manufacturer/Brand:
- SMC Diode Solutions
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 40V 40A PRM2
- Manufacturer :
- SMC Diode Solutions
- 40A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 mA @ 40 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- PRM2
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- PRM2
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 40 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 660 mV @ 40 A