80CNQ035SL
- Manufacturer Part Number:
- 80CNQ035SL
- Manufacturer/Brand:
- SMC Diode Solutions
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 35V 40A PRM2-SL
- Manufacturer :
- SMC Diode Solutions
- Product Category :
- Diode Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 40A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 mA @ 35 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- PRM2-SL
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- PRM2-SL
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 35 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 660 mV @ 40 A