RP15-1205DA/P-HC
Manufacturer Part Number:
RP15-1205DA/P-HC
Manufacturer/Brand:
RECOM Power
Part of Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
1.5A, 1.5A
Efficiency :
85%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Output 2 :
-5V
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
RP15-1205DA RECOM Power 6,389 DC DC CONVERTER +/-5V 15W