RP15-1205DA/P
- Manufacturer Part Number:
- RP15-1205DA/P
- Manufacturer/Brand:
- RECOM Power
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER +/-5V 15W
- Manufacturer :
- RECOM Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Enable, Active High
- Current - Output (Max) :
- 1.5A, 1.5A
- Efficiency :
- 85%
- Features :
- Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 6-DIP Module, 4 Leads
- Power (Watts) :
- 15 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 18V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 1.6 kV
- Voltage - Output 1 :
- 5V