642-35ABT1E
- Manufacturer Part Number:
- 642-35ABT1E
- Manufacturer/Brand:
- Wakefield Thermal
- Part of Description:
- HEATSINK FOR 35MM BGA
- Manufacturer :
- Wakefield Thermal
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.350" (8.89mm)
- Length :
- 1.378" (35.00mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- BGA
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Square, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- 8.00°C/W @ 400 LFM
- Thermal Resistance @ Natural :
- Type :
- Top Mount
- Width :
- 1.378" (35.00mm)