82A1111-16-9-94
- Manufacturer Part Number:
- 82A1111-16-9-94
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Raychem Cable Protection
- Part of Description:
- CBL 1COND STRND 16AWG WHITE/YEL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up, Shielded
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 259/40
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.112" (2.84mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.008" (0.20mm)
- Jacket Color :
- White, Yellow Stripe
- Length :
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Voltage :
- 600V
- Wire Gauge :
- 16 AWG