82A1121-14-0/9-9
Manufacturer Part Number:
82A1121-14-0/9-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE 2COND 14AWG WHT SHLD 1000'
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.245" (6.22mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0150" (0.381mm)
Jacket Color :
White
Length :
1000.0' (304.8m)
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
14 AWG