LMCI1608-R27JT
Manufacturer Part Number:
LMCI1608-R27JT
Manufacturer/Brand:
Venkel LTD
Part of Description:
FIXED IND 270NH 150MA 2.6OHM SMD
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
150 mA
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm
Features :
Frequency - Self Resonant :
350MHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance :
270 nH
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
8 @ 50MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%
Type :
Multilayer
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD