STS1005S2V5-TR
- Manufacturer Part Number:
- STS1005S2V5-TR
- Manufacturer/Brand:
- XP Power
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 2.5V
- Manufacturer :
- XP Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 1A
- Efficiency :
- 94.5%
- Features :
- Remote On/Off, SCP
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (With Derating)
- Package / Case :
- 10-SMD Module, 6 Leads
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.60" L x 0.46" W x 0.14" H (15.2mm x 11.8mm x 3.6mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Non-Isolated PoL Module
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Input (Min) :
- 3.8V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 2.5V