AE15-EW-S12
- Manufacturer Part Number:
- AE15-EW-S12
- Manufacturer/Brand:
- CUI Inc.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V 15W
- Stock Condition:
- 40
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- EN
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 1.25A
- Efficiency :
- 77%
- Features :
- OCP, OVP, SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 5-DIP Module
- Power (Watts) :
- 15 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
- Standard Number :
- 55024; 55032 Class A
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 1000V
- Voltage - Input (Min) :
- 100V
- Voltage - Isolation :
- 4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V