99M0111-12-96
- Manufacturer Part Number:
- 99M0111-12-96
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHT/BLU
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 37/0.0118"
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 2.180" (55.37mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyester
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- White, Blue Stripe
- Length :
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 120°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Voltage :
- 600V
- Wire Gauge :
- 12 AWG