R1270S001A033-0300EV
- Manufacturer Part Number:
- R1270S001A033-0300EV
- Manufacturer/Brand:
- RICOH/Nisshinbo Micro Devices
- Part of Description:
- STEP DOWN DC/DC CONV PLL SYNC EV
- Manufacturer :
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 3A
- Frequency - Switching :
- 2.4MHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- R1270S
- Voltage - Input :
- 3.6V ~ 34V
- Voltage - Output :
- 3.3V