HCF1007-100-R
Manufacturer Part Number:
HCF1007-100-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FIXED IND 10UH 9.4A 8.65MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
5.3A
Current Rating (Amps) :
9.4 A
DC Resistance (DCR) :
8.65mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.262" (6.65mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.398" L x 0.307" W (10.10mm x 7.80mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Type :
Drum Core, Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH
    FUSE HOLDER KNOB ASSEMBLY
    FUSEHOLDER
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD