PTE45-151A-102B2
Manufacturer Part Number:
PTE45-151A-102B2
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 1K OHM 0.2W TOP 45MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.835" L x 0.630" W x 0.394" H (72.00mm x 16.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
45mm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A