PTL20-10G0-204B2
- Manufacturer Part Number:
- PTL20-10G0-204B2
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- SLIDE POT 200KOHM 0.05W TOP 20MM
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Slide Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top
- Fader Type :
- Standard, LED
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power (Watts) :
- 0.05W, 1/20W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 200 kOhms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Travel Range :
- 20mm