PDV20-21H-202B
- Manufacturer Part Number:
- PDV20-21H-202B
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- SLIDE POT 2K OHM 0.1W SIDE 20MM
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Slide Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side
- Fader Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 2 kOhms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 1.575" L x 0.512" W x 0.154" H (40.00mm x 13.00mm x 3.90mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Travel Range :
- 20mm