PDV20-21A-103B
- Manufacturer Part Number:
- PDV20-21A-103B
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- SLIDE POT 10K OHM 0.1W TOP 20MM
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Slide Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top
- Fader Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 10 kOhms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 1.622" L x 0.142" W x 0.472" H (41.20mm x 3.60mm x 12.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Travel Range :
- 20mm