SSP-LX6144C9UC
- Manufacturer Part Number:
- SSP-LX6144C9UC
- Manufacturer/Brand:
- Lumex, Inc.
- Part of Description:
- LED LUXLED 6SMD
- Manufacturer :
- Lumex, Inc.
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- Color :
- White
- CRI (Color Rendering Index) :
- Current - Max :
- 250mA
- Current - Test :
- 120mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- 2lm (Typ)
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- Height - Seated (Max) :
- 0.299" (7.60mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 5 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 6-SMD, Flat Leads
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 0.614" L x 0.441" W (15.60mm x 11.20mm)
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- 30°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.4V