L128-4090EC3500001
- Manufacturer Part Number:
- L128-4090EC3500001
- Manufacturer/Brand:
- Lumileds
- Part of Description:
- NEUTRAL-WHITE 2835E 9V 90 CRI FU
- Manufacturer :
- Lumileds
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 4000K
- Color :
- White, Neutral
- CRI (Color Rendering Index) :
- 90
- Current - Max :
- 150mA
- Current - Test :
- 60mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- 76lm (Typ)
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- Height - Seated (Max) :
- 0.030" (0.75mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 142 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 1411 (3528 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- Supplier Device Package :
- 1411
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 8.9V