FW80960VH100
Manufacturer Part Number:
FW80960VH100
Manufacturer/Brand:
Intel
Part of Description:
MPU I960 PROCESSOR RISC 32-BIT
Manufacturer :
Intel
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
i960
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 95°C (TC)
Package / Case :
324-BGA
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
100MHz
Supplier Device Package :
324-BGA
USB :
Voltage - I/O :
3.3V