DB0511512L2B-2T0
Manufacturer Part Number:
DB0511512L2B-2T0
Manufacturer/Brand:
Wakefield Thermal
Part of Description:
FAN BLOWER 51.2X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
2.5 CFM (0.070m³/min)
Approval Agency :
CE
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower
Features :
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
27.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
720 mW
Product Status :
Active
RPM :
3500 RPM
Size / Dimension :
Square/Rounded - 51.2mm L x 51.2mm H
Static Pressure :
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
15.00mm