G5015E12B1-RSR
Manufacturer Part Number:
G5015E12B1-RSR
Manufacturer/Brand:
Mechatronics
Part of Description:
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
16.0 CFM (0.448m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
34.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
6500 RPM
Size / Dimension :
Square - 50mm L x 50mm H
Static Pressure :
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.077 lb (34.93 g)
Width :
15.00mm