G5015H24B-RSR
Manufacturer Part Number:
G5015H24B-RSR
Manufacturer/Brand:
Mechatronics
Part of Description:
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE
Stock Condition:
706
Manufacturer :
Mechatronics
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
13.0 CFM (0.364m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
29.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
5500 RPM
Size / Dimension :
Square - 50mm L x 50mm H
Static Pressure :
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.077 lb (34.93 g)
Width :
15.00mm