VP40-01000KMFKMF-A
Manufacturer Part Number:
VP40-01000KMFKMF-A
Manufacturer/Brand:
Verotronic Technologies
Part of Description:
VEROPHASE, VP40, 2.92mm-Female t
Manufacturer :
Verotronic Technologies
Product Category :
Coaxial Cables (RF)
1st Connector :
2.92mm Jack
1st Connector Mounting Feature :
1st Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
1st Contact Gender :
Female
2nd Connector :
2.92mm Jack
2nd Connector Mounting Feature :
2nd Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
2nd Contact Gender :
Female
Cable Impedance :
Cable Type :
6.50mm OD Coaxial Cable
Color :
Blue, Red
Connector Impedance :
Features :
Frequency - Max :
40 GHz
Ingress Protection :
Length :
39.4" (1.0m) 3.3'
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Overall Impedance :
50 Ohms
Product Status :
Active
Style :
2.92mm to 2.92mm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Taoglas
    CBL ASSY SMA-MHF1 3.740"
  • Taoglas
    CBL ASSY SMA-MHF1 7.874"
    CBL ASSY RPSMA-MHF1 3.740"
    CBL ASSY SMA-U.FL 3.937"
    CBL ASSY SMA-MHF3 3.740"