VP4032K122R050
- Manufacturer Part Number:
- VP4032K122R050
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- VARISTOR 82V 1.2KA 2SMD JLEAD
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Surge :
- 1.2 kA
- Energy :
- 6.5J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 50 V
- Maximum DC Volts :
- 65 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 2-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Obsolete
- Varistor Voltage (Max) :
- 90.2 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 73.8 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 82 V