NGD15N41ACLT4G
- Manufacturer Part Number:
- NGD15N41ACLT4G
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Single IGBTs
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 15 A
- Current - Collector Pulsed (Icm) :
- 50 A
- Gate Charge :
- IGBT Type :
- Input Type :
- Logic
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Power - Max :
- 107 W
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Supplier Device Package :
- TO-252, (D-Pak)
- Switching Energy :
- Td (on/off) @ 25°C :
- -/4µs
- Test Condition :
- 300V, 6.5A, 1kOhm
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.2V @ 4V, 10A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 440 V