MCQ15N10Y-TP
- Manufacturer Part Number:
- MCQ15N10Y-TP
- Manufacturer/Brand:
- Micro Commercial Components (MCC)
- Part of Description:
- MOSFET N-CH SOP-8
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 15A
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 100 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 4.5V, 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 42 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 1925 pF @ 50 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Power Dissipation (Max) :
- 2W
- Product Status :
- Obsolete
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 11.5mOhm @ 8A, 10V
- Supplier Device Package :
- 8-SOP
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 3V @ 250µA