MCQ14P02-TP
- Manufacturer Part Number:
- MCQ14P02-TP
- Manufacturer/Brand:
- Micro Commercial Components (MCC)
- Part of Description:
- Interface
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 14A
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 20 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 2.5V, 4.5V
- FET Feature :
- FET Type :
- P-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 47.6 nC @ 4.5 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 4500 pF @ 10 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Power Dissipation (Max) :
- 3.1W
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 8.5mOhm @ 13.5A, 4.5V
- Supplier Device Package :
- 8-SOP
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±10V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 1V @ 250µA