NVD3055L170T4G
- Manufacturer Part Number:
- NVD3055L170T4G
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 60V 9A DPAK
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 9A (Ta)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 60 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 5V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 10 nC @ 5 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 275 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Power Dissipation (Max) :
- 1.5W (Ta), 28.5W (Tj)
- Product Status :
- Obsolete
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 170mOhm @ 4.5A, 5V
- Supplier Device Package :
- DPAK
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±15V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 2V @ 250µA