NVD360N65S3T4G
- Manufacturer Part Number:
- NVD360N65S3T4G
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- SF3 EASY AUTO 360MOHM DPAK
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 10A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 650 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 16.8 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 756 pF @ 400 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Power Dissipation (Max) :
- 83W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 360mOhm @ 5A, 10V
- Supplier Device Package :
- DPAK
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±30V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4.5V @ 200µA