SUP50N10-21P-GE3
Manufacturer Part Number:
SUP50N10-21P-GE3
Manufacturer/Brand:
Vishay / Siliconix
Part of Description:
MOSFET N-CH 100V 50A TO220AB
Manufacturer :
Vishay / Siliconix
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
6V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
68 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2055 pF @ 50 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
3.1W (Ta), 125W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
21mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    MOSFET N-CH 200V 3.3A TO220AB
    MOSFET N-CH 100V 14A TO220AB
    MOSFET N-CH 200V 5.2A TO220AB
    MOSFET N-CH 400V 5.5A TO220AB
    MOSFET N-CH 400V 10A TO220AB