SUP53P06-20-E3
Manufacturer Part Number:
SUP53P06-20-E3
Manufacturer/Brand:
Vishay / Siliconix
Part of Description:
MOSFET P-CH 60V 9.2A/53A TO220AB
Stock Condition:
505
Manufacturer :
Vishay / Siliconix
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9.2A (Ta), 53A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
115 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3500 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
3.1W (Ta), 104.2W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
19.5mOhm @ 30A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    MOSFET N-CH 200V 3.3A TO220AB
    MOSFET N-CH 100V 14A TO220AB
    MOSFET N-CH 200V 5.2A TO220AB
    MOSFET N-CH 400V 5.5A TO220AB
    MOSFET N-CH 400V 10A TO220AB