STW55NM60ND
Manufacturer Part Number:
STW55NM60ND
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
MOSFET N-CH 600V 51A TO247-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
51A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5800 pF @ 50 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power Dissipation (Max) :
350W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60mOhm @ 25.5A, 10V
Supplier Device Package :
TO-247-3
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250µA