STW56N60DM2
Manufacturer Part Number:
STW56N60DM2
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
MOSFET N-CH 600V 50A TO247
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4100 pF @ 100 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power Dissipation (Max) :
360W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package :
TO-247-3
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250µA