EBT156-12D1W
Manufacturer Part Number:
EBT156-12D1W
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Black
Contact Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Type :
Features :
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
24
Number of Positions/Bay/Row :
12
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
Pitch :
0.156" (3.96mm)
Product Status :
Active
Read Out :
Single
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN PLUG RACK & PANEL 5POS PCB
    CONN PLUG RACK & PANEL 9POS PCB
    CONN PLUG RACK & PANEL 7P PNL MT
    CONN PLUG RACK & PANEL 7POS PCB