EBT156-12R2X
- Manufacturer Part Number:
- EBT156-12R2X
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Dale
- Part of Description:
- CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156
- Manufacturer :
- Vishay / Dale
- Product Category :
- Edgeboard Connectors
- Card Thickness :
- 0.062" (1.57mm)
- Card Type :
- Non Specified - Dual Edge
- Color :
- Black
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- Flash
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Contact Type :
- Features :
- Flange Feature :
- Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.140" (3.56mm) Dia
- Gender :
- Female
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 24
- Number of Positions/Bay/Row :
- 12
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Pitch :
- 0.156" (3.96mm)