IX60G-B-10P
Manufacturer Part Number:
IX60G-B-10P
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN RCPT R/A SMD TYPE B
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Pluggable Connector Assemblies
Connector Style :
Receptacle
Connector Type :
Multi-Purpose
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
7.87µin (0.200µm)
Features :
Board Guide
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    CONN SAS RCPT 29POS SLD SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN XFP CAGE PRESS-FIT R/A
    QSFP-DD 1X1, STANDARD, W/ EXTRUD
    CONN QSFP+ CAGE W/HSINK SLD R/A
    CONN MINI SAS RCPT 36POS SLD SMD
Related products
Part Manufacturer Stock Description
IX60G-A-10P Hirose 2,037 CONN RCPT R/A SMD TYPE A
IX60G-A-10P(01) Hirose 550 RCPT R/A SMD TYPE A MALE 10POS
IX60G-B-10P(01) Hirose 550 RCPT R/A SMD TYPE B MALE 10POS