DF11-10DP-2DSA(24)
- Manufacturer Part Number:
- DF11-10DP-2DSA(24)
- Manufacturer/Brand:
- Hirose
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 10POS 2MM
- Manufacturer :
- Hirose
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Tin
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 39.4µin (1.00µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.118" (3.00mm)
- Contact Length - Post :
- 0.118" (3.00mm)
- Contact Material :
- Brass
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 2A
- Fastening Type :
- Detent Lock
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.260" (6.60mm)
- Insulation Material :
- Polyamide (PA), Nylon
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 10
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 85°C
- Overall Contact Length :
- 0.299" (7.60mm)
- Pitch - Mating :
- 0.079" (2.00mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.079" (2.00mm)
- Shrouding :
- Shrouded - 4 Wall
- Style :
- Board to Board or Cable
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 250V