DF61-2P-2.2V(21)
Manufacturer Part Number:
DF61-2P-2.2V(21)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN HEADER SMD 2POS 2.2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Rectangular
Contact Type :
Male Blade
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Swing Lock
Features :
Solder Retention
Ingress Protection :
Insulation Color :
Red
Insulation Height :
0.086" (2.18mm)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
2
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.087" (2.20mm)