DF61-2S-2.2C(13)
Manufacturer Part Number:
DF61-2S-2.2C(13)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN SOCKET HSG 2POS 2.20MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
Beige
Connector Type :
Socket
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Swing Lock
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.087" (2.20mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 2POS 2.00MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 3POS 2.00MM
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM