28-651000-11-RC
Manufacturer Part Number:
28-651000-11-RC
Manufacturer/Brand:
Aries Electronics, Inc.
Part of Description:
SOCKET ADAPTER SSOP TO 28DIP 0.6
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
Socket Adapters
Board Material :
FR4 Epoxy Glass
Contact Finish - Mating :
Contact Finish - Post :
Gold
Convert From (Adapter End) :
SSOP
Convert To (Adapter End) :
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Housing Material :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
28
Pitch - Mating :
0.026" (0.65mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Obsolete
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 5 INCH
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
28-600-10 Aries Electronics, Inc. 74 CONN HDR DIP FORK 28POS TIN
28-600-11 Aries Electronics, Inc. 6,548 CONN HDR DIP FORK 28POS GOLD
28-600-20 Aries Electronics, Inc. 8,614 CONN HDR DIP POST 28POS TIN
28-600-21 Aries Electronics, Inc. 6,092 CONN HDR DIP POST 28POS GOLD