28-650000-11-RC
Manufacturer Part Number:
28-650000-11-RC
Manufacturer/Brand:
Aries Electronics, Inc.
Part of Description:
SOCKET ADAPTER SOIC TO 28DIP 0.6
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
Adapter, Breakout Boards
Board Thickness :
0.062" (1.57mm) 1/16"
Material :
FR4 Epoxy Glass
Number of Positions :
28
Package Accepted :
SOIC
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Proto Board Type :
SMD to DIP
Size / Dimension :
2.800" L x 0.700" W (71.12mm x 17.78mm)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 5 INCH
Catalog related products
  • Chip Quik, Inc.
    PLCC-68 SOCKET TO PGA-68 PIN 1 I
  • Chip Quik, Inc.
    TQFP-80 TO DIP-80 SMT ADAPTER (0
    TQFP-64 TO DIP-64 SMT ADAPTER (0
    VQFP-64 TO DIP-64 SMT ADAPTER (0
    PLCC-52 SOCKET TO PGA-52 PIN 1 I
Related products
Part Manufacturer Stock Description
28-600-10 Aries Electronics, Inc. 74 CONN HDR DIP FORK 28POS TIN
28-600-11 Aries Electronics, Inc. 6,548 CONN HDR DIP FORK 28POS GOLD
28-600-20 Aries Electronics, Inc. 8,614 CONN HDR DIP POST 28POS TIN
28-600-21 Aries Electronics, Inc. 6,092 CONN HDR DIP POST 28POS GOLD
28-6040-0053 Kester 6,593 SOLDER FLUX-CORED/44 .050 20LB S
28-6040-0061 Kester 9,638 SOLDER FLUX-CORED/44 .062" 20LB
28-6337-6470 Kester 8,152 SOLDER FLUX-CORED/331 63/37 .093
28-650-10 Aries Electronics, Inc. 9,374 DIP HEADER COVER 28 PIN .270
28-650000-10 Aries Electronics, Inc. 288 SOCKET ADAPTER SOIC TO 28DIP 0.6
28-650000-10-P Aries Electronics, Inc. 5,107 SOCKET ADAPTER SOIC TO 28DIP 0.6
28-650000-11-RC-P Aries Electronics, Inc. 5,526 SOCKET ADAPTER SOIC TO 28DIP 0.6
28-6501-20 Aries Electronics, Inc. 8,565 CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN
28-6501-21 Aries Electronics, Inc. 5,064 CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
28-6501-30 Aries Electronics, Inc. 8,190 CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN
28-6501-31 Aries Electronics, Inc. 8,089 CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD