AR 28-HZL/01-TT
Manufacturer Part Number:
AR 28-HZL/01-TT
Manufacturer/Brand:
ASSMANN WSW Components
Part of Description:
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Thickness - Post :
200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating :
Beryllium Copper
Contact Material - Post :
Beryllium Copper
Features :
Open Frame
Housing Material :
Thermoplastic, Polyester
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
28 (2 x 14)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Type :
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing