595D105X0050B2T
Manufacturer Part Number:
595D105X0050B2T
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sprague
Part of Description:
CAP TANT 1UF 20% 50V 1611
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
50 V