LSR33/35DK300
Manufacturer Part Number:
LSR33/35DK300
Manufacturer/Brand:
Nemco
Part of Description:
CAP TANT 33UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.114" (2.90mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V