LSR3700Z02200KR500
Manufacturer Part Number:
LSR3700Z02200KR500
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
RES 220 OHM 1/2W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
220 Ohms
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ +600ppm/°C
Tolerance :
±10%