EP1A123M050AZSS
- Manufacturer Part Number:
- EP1A123M050AZSS
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Sprague
- Part of Description:
- CAP TANT 12000UF 20% 50V RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay / Sprague
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 12000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 50mOhm @ 1kHz
- Failure Rate :
- Z (Non-ER)
- Features :
- Wet Tantalum
- Height - Seated (Max) :
- 0.312" (7.93mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Manufacturer Size Code :
- A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.445" L x 1.400" W (36.70mm x 35.56mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hermetically Sealed
- Voltage - Rated :
- 50 V