EP1A302K100CZSSA
Manufacturer Part Number:
EP1A302K100CZSSA
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sprague
Part of Description:
CAP TANT 3000UF 10% 100V RADIAL
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 1kHz
Failure Rate :
Z (Non-ER)
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
0.312" (7.93mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.445" L x 1.400" W (36.70mm x 35.56mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
100 V