PCT6.8/20CM
Manufacturer Part Number:
PCT6.8/20CM
Part of Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 20V 2312
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.102" (2.60mm)
Manufacturer Size Code :
C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
20 V